Nektari

Allez Circulez: een boost voor de sociaal-circulaire economie

De transitie naar een circulaire economie versnelt in België. Maar die transitie gaat niet alleen over materialen en grondstoffen, ze gaat ook over mensen. Precies daar zet de Koning Boudewijnstichting sterk op in, met het programma innovatieporgramma Allez Circulez.

Met dit initiatief ondersteunt de stichting projecten die circulariteit combineren met sociale impact. Denk aan organisaties die afvalstromen herdenken én tegelijk kansen creëren voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Het doel is duidelijk: bouwen aan een economie die zowel duurzaam als inclusief is.

Waarom sociaal-circulair?

De klassieke circulaire economie focust vaak op hergebruik, recyclage en efficiënt grondstoffengebruik. Het programma Allez Circulez gaat een stap verder en legt de nadruk op sociaal-circulaire projecten.

Dat betekent:

  • materialen krijgen een tweede leven
  • én mensen krijgen nieuwe kansen
 

Net die combinatie maakt deze projecten zo krachtig. Ze dragen niet alleen bij aan klimaatdoelstellingen, maar versterken ook het lokale sociale en economische weefsel.

NEKTARI geselecteerd als één van de voorbeeldprojecten

Binnen dit kader werd NEKTARI geselecteerd als één van de projecten die mee de sociaal-circulaire economie in België vormgeven.

Onze aanpak sluit immers naadloos aan bij de visie van Allez Circulez:

  • we koppelen noden van bedrijven aan talenten van mensen
  • we ontwikkelen lokale, circulaire businessmodellen
  • en we creëren impact op meerdere niveaus tegelijk
 
 

Van ziekenhuisafval tot nieuwe grondstoffen

Het geselecteerd project is het ontwerp en productie van een schoen met maximaal gebruik van gerecycleerde materialen. Zoals operatiedoeken uit ziekenhuizen, poetsdoeken uit de farmasector en lederen resten uit andere producties; materialen die vandaag vaak als afval worden beschouwd, maar perfect een tweede leven kunnen krijgen.
Hoe die schoen er precies zal uitzien, ligt vandaag nog volledig open. Net die ontwerpfase biedt ruimte om creatief en innovatief te denken, met duurzaamheid als uitgangspunt. Ook Marie De Ryck werkt mee aan het project. Vanuit haar ervaring in het schoenenatelier van De Munt én haar eigen zaak Madam Marie brengt zij waardevolle expertise mee in ontwerp, productie, herstel en onderhoud van schoenen.

Naast de financiële ondersteuning, biedt de Koning Boudewijn Stichting ook intensieve begeleiding om dit circulaire verhaal verder uit te bouwen.

 

Samen vooruit

De selectie van de samenwerking tussen NEKTARI en Madam Marie binnen Allez Circulez is voor ons een bevestiging dat we op de juiste weg zitten.

Bij NEKTARI blijven we daar elke dag aan bouwen. Samen met partners, reguliere bedrijven en overheden die geloven in dezelfde toekomst.

In de pers:

https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2026/04/17/nieuwe-schoenen-maken-uit-ziekenhuisafval-en-lederresten-vzw-ne/

https://kbs-frb.be/nl/vijf-projecten-geven-sociaal-circulaire-economie-belgie-een-boost

Overzicht inhoud pitch:

https://peaknine.studio/allezcirculez/